czwartek, 29 marca 2012

One day in Laos

Tak na prawdę to dwa dni.... no półtora. Tak czy siak, nasz romans z Laosem był krótki i wyczerpujący. Zarówno my jak i Leonard mieliśmy pozwolenie na pobyt w Tajlandii do 27 marca, musieliśmy więc opuścić kraj i wjechać spowrotem. Z Chiang Mai, piętrowym, superwygodnym autobusem jechaliśmy do granicy 8 godzin - przespaliśmy pawie cały czas. Potem już tylko autobus, tuk-tuk, autobus, tuk-tuk, i jesteśmy w stolicy Laosu. Od razu do Ambasady Tajskiej, Leo złożył podanie o wizę, my nieopodal wszamaliśmy śniadanie. Potem do centrum. Wyrzucili mnie z bagażami w "Scandinavian Bakery" a sami poszli szukać noclegu. Ja w skandynawskiej piekarni uraczyłem się eKspresso jakiego nie piłem do tej pory - nigdy bym nie pomyślał, że najlepszą kawę na świecie dostanę w Laosie.

Czasu na delektowanie się naparem miałem dużo bo znaleźć tu przyzwoity pokój okazało się sztuką niełatwą. Po ponad godzinnych poszukiwaniach zalogowaliśmy się w Mixon INN -  50 zł czysty (bardzo) pokój z klimą, łazienką TV i śniadaniem wliczonym w cenę...
Po szybkim prysznicu ruszyliśmy na promenadę na Lunch, potem my szwędać się po mieście, Leo z moim komputerem zostaje w hotelu, musi popracować. Na Wientain (podobnie jak na Koh Chang) travelbitowcy nie zostawiają suchej nitki. Nie jest tu jednak tak źle. W porównaniu do Tajlandii jest tu dużo bardziej brudno, francuską nutę czuć jednak na każdym kroku, klimat jest jakiś taki chill-outowy, a BeerLao faktycznie bardzo dobre.

Ruszyliśmy na spacer wzdłuż Mekongu - powinien być gdzieś tutaj...w porze deszczowej.
Upał nieznośny. Docieramy do Wat Sisaket. Jednej z nielicznych autentycznych (ocalałych) świątyń - przechowuje się tam tysiące mniejszych lub większych posążków buddy,  w samej świątyni zaś, stare nieodnawiane malowidła - no photo.Potem spacerek w stronę hotelu, po drodze That Dam stupa. Też bardzo stara, też ocalała w oryginalnym stanie. Fajnie wygląda stojąc na środku ronda - postawmy taką w Bochotnicy!!


Dosyć tego zwiedzania, tym razem nie jesteśmy w Azji po to by "zaliczać" kolejne zabytki a przede wszystkim by odpoczywać - szkoda że dorośliśmy do tego akurat wtedy, kiedy Sułek - pierwszy orędownik "odpoczywania" nie mógł pojechać.
Sulio! Środowisko tu bardzo nieprzyjazne dla palaczy...
...ale miałbyś czym wracać do domu nad ranem...

Bardzo, bardzo zmęczeni upałem a przede wszystkim całonocną podróżą przespaliśmy drugą połowę dnia. Wieczorem Leo Wyciągną nas na spacer do Patouxay Monument. Trochę długi ten spacer, opłacało się jednak. O zachodzie słońca łuk triumfalny wygląda zachwycająco. Potem kolacja nad Mekongiem i  wizyta na wieczornym targu - nawet kupiliśmy jakiegoś obrazka.


Drugiego dnia rano zaraz po śniadaniu ruszyliśmy na morning market, tam sporo biżuterii, kamieni i staroci - Leo jest w swoim żywiole. My trochę znudzeni, skoczyliśmy jeszcze raz napić się pysznej kawy i poobserwować "ulicę".  Do ambasady pojechaliśmy koło 13, Leo dość szybko odebrał paszport. Rajd przez miasto, może zdążymy na autobus przez granicę o 14. Na autobus zdążyliśmy, bilety niestety już wyprzedane. Kolejny dopiero o 16. Spędziliśmy 2 męczące godziny na dworcu, potem kolejnych 15 agonalnych godzin łapiąc kolejne autobusy. o 7 rano dotarliśmy do sennego, prowincjonalnego Nan. Cokolwiek nas tu spotka, do autobusa nie wepchniecie mnie za żadne skarby świata. W planie jest dużo jazdy skuterami, ognisko, kolacja wieśniaka i dużo odpoczywania. To już nasz ostatni tydzień w Tajlandii - żadnego pośpiechu, żadnych nocnych tras przez cały kraj (to jak wrócimy do Bangkoku??) - tylko czysty relaks na tajskiej wsi.

7 komentarzy:

 1. Kochani! Wiele się zmieniło od Waszego wyjazdu: rzuciłem palenie, alkohol ZERO!
  Co do odpoczywania to chętnie bym się przyłączył.
  Na Wasz przyjazd chyba ruszy "Korzeniowa" (wczoraj byłem na nocnych "konsultacjach" gastronomicznych u Tomka).
  Co jeszcze? Urząd Miasta zdjął choinkę i montuje na Rynku wielkie jajo, Ziółek robi w Rynkowej nowoczesne kible z fotokomórkami...

  Zgadnijcie co jest prawdą, a gdzie skłamałem:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. He he, te kible w Rynkowej to ewidentna ściema :)

  OdpowiedzUsuń
 3. aj wyglądacie szczęśliwie, tesh wam zaparzę kawy, a co! tak tak konsultacja była owocna. pticy rankiem śpiewają coraz głośniej, paki buzują. spodoba się wam. odpoczywajcie. u nas deczko chłodniej...

  OdpowiedzUsuń
 4. @Dzidziuś
  to co ? na którą godzinę śniadanko, jak tak odpoczywacie ?? Na 10 h dacie radę ?

  OdpowiedzUsuń
 5. heja, dzięki za kartkę! wprawdzie zrozumiałam z niej tylko 2 słowa - "jour" (dzięki czemu wiem, że w Kambodży też mają żurek;)i "bien" (dzięki czemu wiem, że jest git) ale kolorowy obrazek na odwrocie zawsze do mnie mnie przemawia:) Blahoney

  OdpowiedzUsuń
 6. Marzena i Robert30 marca 2012 22:20

  Fajnie wreszcie zobaczyć Was razem wypoczętych i szczęśliwych i po prostu nieprzyzwoicie opalonych!! A łazienki u Ziółka nie ściema będzie je robił Robert :)
  Wasze odpalałam chodzi jak burza tylko trochę jest przykurzony Do zobaczenia!!

  OdpowiedzUsuń
 7. jeszcze raz Marzena30 marca 2012 22:25

  P.S.Wcięło mi słowo AUTO zaraz po słowie "wasze" a przed "odpalałam" taka skucha z prędkości

  OdpowiedzUsuń